CZ US DE ES

Tavení skla dřevem

  

Výroba skla tak jako byla prováděna v dávných dobách, pomocí tavení dřevem (tak jako přibližně celých 5 tisíc let, kdy umí člověk sklo vyrábět).

 

I v dnešní době se najdou nadšenci, kteří dělají věci jen proto, že je to jejich velký koníček. Na chalupě nebo ve svém domě postaví sklářskou pec, která se vytápí dřevem (tak jako přibližně celých 5 tisíc let, kdy umí člověk sklo vyrábět). Jednou za rok nebo dva musí připravit několik kubíků dřeva, pak pec několik dní pomalu vyhřívat aby nepopraskala.

 

Do malé šamotové pánvičky naložit suroviny nebo střepy skla úmyslně "znečištěné železem", aby sklo mělo nazelenalou barvu podobnou středověkým výrobkům. V peci se dá dosáhnout teploty až 1320 °C, ve sklovině zůstávají i bublinky a tím se také blíží výtvorům dávných sklářů. Několik šikovných sklářů potom tvoří repliky, které už jinak můžeme vidět pouze v muzeu. Nad topeništěm je také prostor, ve kterém se výrobky musí nechat pomalu vychladnout, aby nepopraskaly. I pec se musí nechat zvolna vychladnout a zakonzervovat, aby třeba příští rok opět ožila.

 

 

 

 

                            .

 

 

 

 

 

   

Přihlášení